سایت صفحه اخبار-اشتغالزایی بیش از پنج هزار نفر دستاورد همت متخصصان منطقه معدني و صنعتي گل گهر - صفحه اخبار
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۵ تیر - ۱۳۹۹  
false
false

به گزارش ” سایت خبری تحلیلی صفحه اخبار”  دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور، دوشنبه هفته گذشته جهت افتتاح چند پروژه بزرگ ملی صنعتی و اقتصادی در منطقه گل‌گهر حضور پیدا کرد و ۳ طرح بزرگ توسعه ای شامل کارخانه ذوب و ریخته‌گری شماره یک شرکت جهان فولاد سیرجان با ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی بیلت با مقطع مربع با حجم سرمایه‌گذاری ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۷۵۰ و غیرمستقیم ۲۲۵۰ نفری، خط ۲ کارخانه احیاء مستقیم مگامدول (کوثر) شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر با ظرفیت تولید سالیانه ۲ هزار تنی آهن اسفنجی با حجم سرمایه‌گذاری ۴ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۲۲۰ و غیرمستقیم ۸۸۰ نفری و واحد بخار نیروگاه گل گهر شرکت گهر انرژی سیرجان با ظرفیت تولید ۱۶۰ مگاواتی با حجم سرمایه‌گذاری ۱۳۵ میلیون یورویی و اشتغال‌زایی مستقیم ۶۰ و غیرمستقیم ۱۰۰ نفری، ۳ طرحی هستند که در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر، تحت عنوان «رویش باورها در دل کویر» توسط ریاست محترم جمهور به بهره برداری رسید. همچنین بصورت همزمان با افتتاح این سه طرح توسعه ای، طرح های صنعتی و معدنی شرکت صنعتی و معدنی گل گهر نیز با حضور رییس جمهور به بهره‌برداری رسید که می توان به شرکت گهر زمین با سرمایه‌گذاری صد میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۳۰ و غیرمستقیم ۹۰ نفری، پست ۲۳۰ به ۳۳ کیلو ولتی شرکت صنعتی و معدنی گل گهر با سرمایه‌گذاری ۶۹۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۱۰ و غیرمستقیم ۳۸ نفری، پست ۴۰۰ به ۳۳ کیلوولت شرکت جهان فولاد با سرمایه‌گذاری ۷۱۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۲۰ و غیرمستقیم ۶۰ نفری، پست ۴۰۰ به ۲۳۰ کیلوولت نیروگاه سیرجان با سرمایه‌گذاری ۱۱۹۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۲۵ و غیرمستقیم ۶۰ نفری، کارخانه بریک‌سازی سرد شرکت جهان فولاد سیرجان باسرمایه‌گذاری ۵ میلیون یورویی و اشتغال‌زایی مستقیم ۱۰ و غیرمستقیم ۳۰ نفری، کارخانه بریک‌سازی سرد شرکت کاویان گهر سیرجان با سرمایه‌گذاری ۱۰۱۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۱۷ و غیرمستقیم ۴۰ نفری اشاره کرد.

همچنین طرح‌های انتقال آب، مواد و انرژی، بهبود کیفیت، تجهیزات نوین کنترلی، سنگ‌شکنی، احداث سد باطله مخازن آب و بازیافت آب شامل ۱۶ طرح، شرکت صنعتی، معدنی گل گهر با سرمایه‌ با مجموع سرمایه گذاری ۳۴۰۰ میلیارد ریالی و اشتغالزایی مستقیم ۱۲۸ و غیر مستقیم ۳۲۷ نفری از دیگر طرح های افتتاحی این شرکت است که به بهره برداری رسید. روحانی در آیین بهره برداری از ۲۶ پروژه منطقه گل گهر که وزیر صنعت معدن تجارت، رییس هیات عامل ایمیدرو، مدیر عامل شرکت گل گهر و‌ جمعی از مدیران این منطقه حضور داشتند، گفت: امروزه شرکت‌های داخلی صاحب بسیاری از صنایع شده‌اند و قادر به ساخت بخش قابل توجهی از تجهیزات شده‌اند و‌ تنها بخش کوچکی از صنایع به خارج وابسته است. رییس جمهوری با اشاره به توسعه‌های انجام شده در مجموعه گل گهر، اظهار داشت: متخصصان داخلی کشور را هم گل کرده‌اند و‌ هم گهر. روحانی تاکید کرد: گل گهر امروزه با پیشرفت هایی که داشته بهشت معدنی شده است. روحانی در عین حال گفت: استان‌های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان بهشت معادن هستند و ظرفیت بالایی در بهره‌برداری دارند.

وزیر صنعت معدن و ‌تجارت هم در این مراسم، تصریح کرد: ۸۲۰۰ میلیارد تومان از این رقم مربوط به طرح های منطقه گل گهر است. وی تاکید کرد: گل گهر اکنون زنجیره کامل فولاد را از معدن تا محصول فولاد در اختیار دارد. وزیر صنعت معدن و ‌تجارت ادامه داد: حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان از کل سرمایه گذاری استان نیز مربوط صنعت مس است. وی همچنین به رشد ظرفیت های تولید اشاره کرد و گفت: ظرفیت تولید زنجیره فولاد در سال ۹۲ به میزان ۱۲۳ میلیون تن بود که اکنون به ۲۱۲ میلیون تن افزایش یافته است. وزیر صنعت معدن و تجارت تاکید کرد: هم اینک ظرفیت های جدید در این زنجیره در حال ایجاد شدن است. وی ادامه داد: در این برنامه ۲۳ میلیون تن به ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن، ۲۶ میلیون ظرفیت جدید تولید گندله سنگ آهن، ۱۳ میلیون تن آهن برای اسفنجی و ۱۹ میلیون تن برای فولاد خام ظرفیت ایجاد خواهد شد. رحمانی این اقدامات را در راستای تحقق اهداف چشم انداز و دستیابی به ظرفیت‌ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دانست.وی تاکید کرد: تلاش می کنیم با برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان دولت دوازدهم طرح هایی که بیش از ۸۰ و ۹۰ درصد پیشرفت داشته اند راه اندازی شوند.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل گل‌گهر با بیان اینکه سرمایه گذاری این طرح‌ها، بیش از ۸۲٫۰۰۰ میلیارد ریال است، گفت: منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر نقش بزرگی در شکوفایی اقتصاد و صنعت کشور و توسعه و پیشرفت استان کرمان و شهرستان سیرجان دارد و مطمئنا افتتاح این طرح‌های ملی باعث توسعه و شکوفایی بیشتر اقتصاد و صنعت کشور و تحقق فرامین مقام معظم رهبری در بحث «رونق تولید» خواهد شد. ملارحمان افزود: این شرکت به رغم اعمال تحریم های ظالمانه، علاوه بر استفاده حداکثری از امکانات موجود و ثبت رکوردهای های عملیاتی، رشد دو درصدی تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن و نیز ۲۳ درصدی آهن اسفنجی را به ثبت رسانده است. وی به اقدامات اکتشاف شرکت معدنی و صنعتی گل گهر اشاره کرد و گفت: اجرای عملیات اکتشاف در قالب بزرگ ترین کنسرسیوم اکتشاف کشور که با هدف تامین مواد اولیه فولاد کشور و صیانت از توسعه پایدار و سرمایه گذاری ها صورت می گیرد، از اقدامات این شرکت به شمار می آید.

مدیرعامل گل‌گهر ادامه داد: همچنین عملیات اکتشاف در سطح پهنه های کشور به ویژه توده های معدنی گل گهر نیز در دست انجام است. ملارحمان به اقدامات زیربنایی شرکت گل گهر اشاره کرد و اظهار داشت: علاوه بر اکتشاف و انجام عملیات تا انتهای زنجیره تولید، تکمیل و توسعه زیربناها به عنوان پیش نیاز توسعه صنایع معدنی در دست اجرا قرار دارد.به گفته مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، مشارکت در کنسرسیوم شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس جزو اقدامات گل گهر است. پروژه ای که ارزش برآوردی آن به ۱۱هزار میلیارد تومان می رسد. ملارحمان افزود: پیش بینی می شود قطعه نخست مسیر انتقال اب تا پایان سال جاری راه اندازی شود.

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر گفت: همزمان با تکمیل و ‌توسعه نیروگاه های برق، هلدینگ گل گهر، با هدف تامین ۱۴۰۰ مگاوات برق مورد نیاز سرمایه گذاری های انجام شده و‌ توسعه های آتی، واحد بخار نیروگاه (گهر انرژی) در چرخه تامین برق قرار گرفت. وی یادآور شد: پیش از این دو‌ واحد گازی این نیروگاه به ظرفیت ۳۳۰ مگاوات وارد مدار شده بود. ملارحمان خبر داد که نیروگاه دوم قرار است به زودی وارد فاز اجرایی شود. وی درباره وضعیت حمل ریلی منطقه گل گهر گفت: حمل ریلی از اصلی ترین اهداف زیرساختی گل گهر است و در حال حاضر ۱۵ دستگاه لوکوموتیو و ۷۱۴ دستگاه واگن، پشتیبانی عملیات حمل محصولات معدنی را انجام می دهند. ملارحمان همچنین خبر داد که برنامه خرید ۱۰۰۰ دستگاه واگن از داخل کشور در دست انجام است که این برنامه با هدف بالابردن توان حمل ریلی مجموعه گل گهر صورت می گیرد. به گفته ملارحمان، قرارداد فاز نخست برای خرید ۱۰۰ دستگاه واگن با یکی از سازندگان داخلی منعقد شده است. ملارحمان، ایفای مسوولیت اجتماعی را از مهمترین اقدامات و برنامه های گل گهر دانست و تاکید کرد: این مهم در بالاترین سطح کیفی در حوزه های درمانی، فرهنگی و ورزشی اجرایی شده است. به گفته مدیر عامل گل گهر، سرمایه گذاری ۲۱ هزار میلیارد ریالی در حوزه مسوولیت اجتماعی منطقه در حال اجراست.

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 
true