سایت صفحه اخبار- انتظارات رهبری و مردم از مجلس دهم؛ از اقتصاد تا سیاست - صفحه اخبار
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۵ خرداد - ۱۳۹۹  
false
false

مهندس عبدالله زمانی کارشناس سیاسی
سایت صفحه اخبار“مجلس شورای اسلامی نمادی از مردم سالاری دینی و حاکمیت بر اساس دموکراسی واقعی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در چهل سال گذشته برگ زرینی بر پیکره این انقلاب بوده است و با نقش بی بدیل خود در پیشرفت و اعتلاء نظام اسلامی بسیار قدرتمند عمل کرده است.
مجلسی که نمایندگان آن برخواسته از بطن جامعه و بر پایه اعتماد شهروندان در هر حوزه انتخابی برگزیده شده اند و به خاطر همین موضوع مردم و جامعه همیشه خواستار عمل به دو اصل قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون به بهترین نحو توسط نمایندگان خود بوده اند چرا که این دو اصل، رسالت اصلی نمایندگان ملت می باشد و به راستی که مجلس نماد یک ملت است و امام خمینی (ره) فرموده اند که “مجلس عصاره ی فضایل ملت است”
نمایندگان با تصویب لوایح که برخواسته از مجلس است و طرح هایی که از طرف دولت ارائه می شود به صورت تخصصی وظیفه قانون گذاری خود را انجام می دهند؛ نظارت بر اجرای قانون نیز دومین وظیفه نمایندگان است که قانون اساسی این اجازه را به نمایندگان و مجلس می دهد که با سوال، تذکر و استیضاح بر دولت که قوه مجریه کشور است نظارت دقیق داشته باشد. حال با نگاهی اجمالی به مجلس دهم این سوال پیش می آید که آیا نمایندگان محترم ملت این وظیفه و رسالت خود را به طور کامل و صحیح انجام داده اند؟ آیا مردم با توجه به وضعیت پیش آمده اقتصادی از نقش قانون گذاری و اعمال نظارت قوی بر آن توسط نمایندگان راضی هستند؟ مرکز پژوهش های مجلس که آمار رسمی از فعالیت های قوه مقننه ارائه می دهد؛ از نظر تعداد مصوبه ها اعم از طرح و لایحه آمار قابل قبولی می‌دهد حتی تعداد تذکرات مجلس به دولت و وزرا نیز قابل قبول است اما مقام معظم رهبری در دیدار خرداد ماه سال ۹۷ درباره کیفیت و کمیت این مصوبه ها فرمودند که: “اینکه ما (مجلس) چه تعداد مصوبه گذراندیم، کافی نیست؛ بایستی مشخص بشود که وزن این مصوبه ها در اداره کشور چقدر است؛ چون شما مدیر کشورید و قانون گذار کشور و ریل گذار حرکت اجرا شما هستید. یعنی این بخش مهم از مدیریت در اختیار شماست؛ این چیزی است که تصویب شده است، چقدر در رفع مشکلات و پیشرفت کشور و رعایت حال مردم تاثیر داشته است؛ پس صرفا کمیت کفایت نمی کند بایستی کیفیت را ملاحظه کرد”
از همین رو و طبق فرمایش رهبری انتظارات از مجلس با توجه به شرایط اقتصادی و حتی سیاسی کشور بیشتر بر روی نتیجه های قابل لمس معطوف است. مردم به دنبال قوانینی هستند که اثرات آنها را در جامعه و وضعیت معیشت خود لمس کنند.
یکی از انتقادها به مجلس که توسط کارشناسان و حتی برخی از نمایندگان مجلس مطرح است همین تشکیل کمیته چهارجانبه درباره cft است که باعث تعامل بیشتر مجلس با دولت شده است، البته این تعامل در جای خود بسیار عالی و سازنده است اما در اینجا در حقیقت مجلس تحت پوشش دولت قرار گرفته است که نباید اینگونه باشد بلکه مجلس عملا باید ناظر بر عملکرد دولت باشد و نقش قدرتمندانه ای ایفا کند.
 در مدت یک سال اخیر ارزش پول ملی کاهش یافته است و بخشی از ثروت ملی به دلیل سوء مدیریت از بین رفته است و میلیاردها دلار سرمایه از کشور خارج شده و کالایی به ازای آن وارد نشده است؛ این ها انتقاداتی است که توسط دکتر دهقانی عضو کمیسیون قضایی مجلس مطرح شده است. بسیاری از کارشناسان سیاسی و اقتصادی از عملکرد مجلس رضایت ندارند و فعالیت های انجام گرفته را کافی نمی دانند. آنها معتقدند روزمرگی بر فعالیتنمایندگان سایه انداخته و اقدام تازه ای صورت نگرفته و اقتصاد کشور در شرایطی به سر می برد که نیازمند اقدامات عاجل و جسورانه است. شاید بتوان گفت نبود ابتکار عمل برای اصلاحات اقتصادی ریشه در ساختار سیاسی دارد؛ ایده ها در اجزایی شکل می گیرند که دارای مانیفست اقتصادی و سیاسی باشند.
بی شک انتظار رهبری و مردم از مجلس عملکرد با بالاترین توان به دو اصل قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون توسط مجلس و نمایندگان ملت است. شاید با توجه به ابعاد و حجم گسترده تحریم های ظالمانه نظام مرتجع و جنایتکار آمریکا، مجلس دهم شرایطی به مراتب سخت تر از مجالس قبلی دارد اما حمایت بی قید و شرط، جسورانه و قدرتمند مجلس از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در مقابل گستاخی آمریکا و پاسخی اینچنین دندان شکن؛ نشان داد که این مجلس می‌تواند در تمامی امور قدرتمندانه ظاهر گردد. نمایندگان با پوشیدن لباس سبز سپاه نشان دادند که می توانند یکپارچه و تمام قد در برابر هر مشکلی بایستند و چه بسا این عملکرد قدرتمندانه در مسائل اقتصادی نیز مورد انتظار عموم است. تاریخ عملکرد مجلس را بر مبنای مصوبات و توان نظارتی آن قضاوت خواهد کرد و این راه توسط رهنمودهای مقام معظم رهبری کاملا روشن شده است.

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 
true