سایت صفحه اخبار-با تدابیر انجام شده شاهد رشد کمی و کیفی تشکل های کارگری و کارفرمایی در عرصه‌های مختلف هستیم - صفحه اخبار
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۵ تیر - ۱۳۹۹  
false
false

با تدابیر انجام شده شاهد رشد کمی و کیفی تشکل های کارگری و کارفرمایی در عرصه‌های مختلف هستیم

به گزارش ” سایت خبری تحلیلی صفحه اخبار” محمد شریعتمداری در گردهمایی سالانه هیات های اجرایی و دبیران اجرایی خانه های کارگر سراسر کشور در چمخاله شهرستان لنگرود با اشاره به سالگرد درگذشت سیدتقی نوربخش و عبدالرحمان تاج‌الدین گفت: ترتیبی می‌دهیم تا مکان‌های مناسبی را به نام این شهیدان راه خدمت نامگذاری کنند تا از تلاش‌های بی‌وقفه آنها در جهت حمایت از جامعه کار و تولید تقدیر کنیم.

وی با اشاره به حضور کارگران در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی و مشارکت موثر آنها در اداره اقتصاد گفت:  کارگران و نمایندگان آنها در جهت ایجاد انسجام اجتماعی نقش بسیار موثری را دارند. این در شرایطی است که نظام سلطه با در نظر گرفتن مطامع خود تلاش می‌کند این طبقه را مورد لطمه قرار دهد. آنها متصور هستند که می‌توانند مهمترین ویژگی جمهوری اسلامی و وجه قوت آن یعنی کارگران را هدف قرار دهند.
وی در ادامه با بیان اینکه یکی از مسئولیت‌های ما در شرایط فشارهای بین‌المللی توجه به وضعیت واحدهای تولیدی است، گفت: ۴۵۰ هزار کارگاه تولیدی در کنار صدها واحد صنعتی بزرگ در شرایط کنونی بار برافراشته شدن ستون‌های نظام اقتصادی کشور را بر دوش می‌کشند. از این جهت به حمایت دولت و همکاری کارگران آنها نیاز دارند. محدودیت‌هایی که برای جامعه تولید کشور به وجود آمده را می‌توان با برداشتن قدم‌های مناسب برطرف کرد.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری جلسات شورای عالی کار به منظور بررسی و تعیین حداقل مزد سال ۹۸ گفت: به کمک دولت از حقوق کارگران دفاع می‌کنیم.
شریعتمداری با بیان اینکه تعامل میان جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت گفت: ما نیازمند تعامل در سطح بالا به ویژه میان جامعه کارگری و کارفرمایی هستیم چراکه تعامل میان این دو به رفع چالش‌ها و مشکلات پیش‌روی جامعه کارگری کمک شایانی می‌کند.
شریعتمداری سپس با اشاره به هماهنگی قانون کار با شرایط آینده کار گفت: آینده کار به گونه‌ای است که بخش صنعتی در آن سهم کمتری دارد و بخش فناوری و هوش مصنوعی در آن مرکزیت دارد. مشاغلی که در این حوزه شکل می‌گیرد بسیار با مشاغل امروز متفاوت هستند. همچنین استارتاپها در کنار بخش صنعتی سهم پررنگی در ارتقای نظام اقتصادی و هماهنگی آن با الزامات روز دارند. هر قانونی که توسط بشر گذاشته شده است می‌تواند با حفظ حقوق ذی‌نفعان اصلاح شود.  در آینده ربات ها بیشتر وارد فضای صنعتی کشور می‌شوند و توسعه تکنولوژی خود به عرصه رقابت تبدیل می‌شود و ما نمی‌توانیم از آن روز گریز کنیم. جامعه کارگری نباید در مورد آینده کار بی‌تفاوت باشد.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت نظام فنی و حرفه‌ای و ارائه آموزش‌های تخصصی به نیروی کار گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که آن دسته از نیروهای کار که آموزش ندیده‌اند به مراتب دستمزد پایین‌تری از نیروهای متخصص و کارآزموده دریافت می‌کنند. به همین جهت شورای عالی آموزش فنی و حرفه‌ای را احیا کردیم . در کنار شورای عالی فنی و حرفه‌ای، سازمان فنی و حرفه‌ای هم به ارائه آموزش‌های تخصصی برای افزودن و تجربه نیروی کار در سراسر کشور می‌پردازد.

وی با بیان اینکه نمایندگان کارگران در واحدهای صنفی باید از مصونیت برخوردار باشند، گفت: تا زمانی که فردی با عنوان نماینده کارگر حضور دارد نباید امنیت شغلی‌اش مورد تعرض قرار گیرد اما زمانی که دیگر به عنوان نماینده کارگر حضور نداشت باید مانند سایر کارگران برای حل اختلافات خود از ظرفیت‌های هیات‌های حل اختلاف و تشخیص ادارات کار بهره ببرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نباید تنها بر روی مسئله دستمزد تمرکز کنیم، گفت: همزمان باید احیای بن کارگری را در دستور کار قرار دهیم و همزمان از ظرفیت‌های تعاونی‌ها برای توزیع کالاها میان کارگران استفاده کنیم. در گذشته از طریق تعاونی‌ها توانسته بودیم کالاها را مستقیما به دست کارگران برسانیم تا در ارتقای سطح معیشت آنان کمک کنیم. امیدوارم در بودجه سال ۹۹ منابع ارزی کافی برای تامین کالاها بر مبنای نرخ دولتی و قرار دادن آنها در اختیار تعاونی‌ها فراهم شود.
شریعتمداری در ادامه با اشاره به درخواست کارگران برای واگذاری سهام بنگاه‌های تولیدی به آنها گفت: در این مورد متنی نوشته‌ایم و تاکید دارم می‌توانیم با همکاری مجلس و دولت واگذاری سهام کارخانجات به کارگران را محقق کنیم تا در بالا بردن توان اقتصادی و افزایش بهره‌وری تولید کمک کنیم.
وی همچنین با اشاره به ضرورت تامین مسکن برای کارگران گفت: دولت مسکن اجتماعی را کلید زده و در ضمن می‌خواهیم از طریق تعاونی‌ها مسکن کارگری ارزان‌قیمت را برای ارتقای رفاه کارگران فراهم کنیم که این نیازمند همکاری میان مجلس و دولت است و باید در قانون بودجه سال آینده موارد لازم دیده شوند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد داد که هیاتی مرکب از نمایندگان تشکل‌های کارگری و کانون‌های بازنشستگی به منظور محقق کردن مطالبات مطرح شده کارگران و بازنشستگان در بودجه سال ۹۹ تشکیل شود.
وی در ادامه با اشاره به افزایش بهره‌وری و رشد اقتصادی شرکت‌های تامین اجتماعی (شستا) گفت: شفافیت از اهمیت زیادی در شرکت‌های شستا و مجموعه‌های دولتی برخوردار است، و باید نورافکنی بر فعالیت‌های این شرکت‌ها بیفکنیم و شفاف‌سازی کنیم چراکه هرجا شفاف‌سازی حاکم نباشد فضا مسموم می‌شود. هر مدیری در تاریک‌خانه‌ها به فساد کشیده می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به همکاری اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، خانه کارگر و تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در محقق کردن سه‌جانبه‌گرایی گفت: قدم دوم برای شفاف‌سازی احیای سه‌جانبه‌گرایی است. ما متن لایحه سه‌جانبه‌گرایی را با همکاری نمایندگان مجلس تهیه کردیم و به مجلس فرستادیم. شفاف‌سازی در مجموعه‌های سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های دیگر این مجموعه از این جهت اهمیت دارد که سازمان تامین اجتماعی در هر سال ۲۴۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد یعنی اینکه ۱۲۰ هزار میلیارد تومان ورودی و ۱۲۰ هزار میلیارد تومان خروجی دارد، این در حالی است که مجلس با همکاری دولت در حال بررسی میزان دقیق بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به درخواست بازنشستگان برای اجرای قانون همسان‌سازی که بار مالی تامین منابع آن را بر دوش دولت گذاشته است، گفت:درصورت تامین منابع می توان همسان سازی را اجرا کرد.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت بررسی‌های کارگاهی براساس ضرورت قانون کار گفت: بازرسی کار جایگاه بسیار پراهمیتی دارد چراکه این امر موجب می‌شود استانداردهای کار ایمن در محیط‌های ایمنی و صنعتی رعایت شود. ما باید بازرسی کار را گسترده‌تر کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه حقوق کار باید در مناطق آزاد اقتصادی رعایت شود، گفت: نمی‌توانیم متصور باشیم که حقوق کار در مناطق آزاد و تجاری اقتصادی اجرایی نشود. در مناطق آزاد و… حقوق کارگران باید حفظ شود و اگر نیاز باشد قوانین موجود در آنها برای حفاظت از حقوق کارگران اصلاح شود.

شریعتمداری با بیان اینکه شاهد رشد ۶۹ درصدی تشکل‌ها (کارگری و کارفرمایی) در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده‌ایم، گفت: بدون ایجاد هیچ محدودیتی برای تشکل‌های کارگری شرایط استقرار آنها را فراهم کرده‌ایم و حالا شاهد رشد کمی و کیفی آنها در عرصه‌های گوناگون هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال برگزاری جلسات مستمر رودررو با پیشکسوتان جامعه کارگری هستیم، گفت: این کار به پیشنهاد آقای صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری انجام می‌شود. ما تاکنون در دو منطقه کشور این دیدارهای رودررو را ترتیب داده‌ایم تا شخصا در جریان مطالبات کارگران و بازنشستگان از دولت قرار بگیرند.

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 
true