سایت صفحه اخبار-ماجرای فروش کتاب‌های درسی در بازار سیاه چیست؟ - صفحه اخبار
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۵ خرداد - ۱۳۹۹  
false
false

 

به گزارش ” سایت خبری تحلیلی صفحه اخبار” در شرایطی که ۳ هفته از آغاز سال تحصیلی می‌گذرد هنوز دانش‌آموزانی هستند که کتاب درسی خود را دریافت نکردند؛ برخی دانش‌آموزان نیز طی روزهای پیش در نهایت کتاب درسی خود را دریافت کردند.

در شرایطی که کتاب‌های درسی با تأخیر در حال توزیع بین دانش‌آموزان است، بخشی از کتاب‌های درسی از بازار سیاه سر در آوردند و البته نرخ کتاب درسی بسیار بالاتر از آنچه پشت جلد کتاب درسی است، به فروش می‌رسد.

پدر یک دانش‌آموز کلاس چهارم دبستان گفت: «فرزندم در پایه چهارم دبستان درس می‌خواند و بنده کتاب‌های درسی او را در همان ابتدای تابستان ثبت‌نام کردم اما در اول مهر تمام کتاب‌های درسی او را دادند و از کتاب ریاضی خبری نبود».

وی ادامه داد: «در شرایطی که از مهر ۱۰ روز گذشته بود و بچه‌ها کتاب نداشتند، بین اولیا و دانش‌آموزان این شایعه پیچید که کتاب ریاضی امسال توزیع نمی‌شود و بنده به دنبال کتاب درسی به کتابفروشی‌های میدان انقلاب مراجعه کردم».

این پدر دانش‌آموز اضافه کرد: «در انقلاب کتابی که پشت جلد نوشته شده است ۴ هزار تومان به مبلغ ۲۵ هزار تومان به فروش می‌رسید که بعد از اینکه بنده گفتم نمی‌خرم، عنوان کردند که ۲۰ هزار تومان هم می‌دهند».

وی افزود: «خیلی با خودم کلنجار رفتم و کتاب را نخریدم که خداروشکر، کتاب فرزندم دو روز پیش بلاخره توزیع شد.

علی باقرزاده معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی هفتم مهر در خصوص فروش کتاب با نرخ بالا، گفت: «در میدان انقلاب دیدم که کتاب‌های چاپ سازمان پژوهش در اختیار کتابفروشی‌هاست و با نرخ چند برابر به فروش می‌رسد؛ البته بخشی از این کتاب‌ها ممکن است از نمایندگی‌ها بیرون آمده باشد که با نرخ مضاعف می‌فروشند یا بخشی ممکن است از مناطق بیرون آمده باشد که برخورد می‌کنیم».

حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نیز به ورود برخی کتب درسی در بازار آزاد اشاره کرد و گفت: «بعضا شنیده شده است بخشی از کتاب‌هایی که باید از انبار منطقه به مدرسه ارسال شده و در مدرسه توزیع می‌شده است، به بازار آزاد رفته است».

وی ادامه داد: «با توجه به نرخ فاحش بین کتاب‌های درسی و کتاب‌های معمولی، سوء استفاده‌های اینچنینی هم بعضا شنیده شده است که ما در حال بررسی و تحقیق هستیم و قطعا هر نوع تخلفی از این دست شده باشد با جدیت پیگیری می‌کنیم».

معاون وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: «از مناطق و شهرستان‌هایی که چنین تخلفی را کرده باشند، شکایت می‌کنیم و پیگیری خواهیم کرد؛ نباید این اتفاق در منطقه و استان بیفتد و ستاد ویژه‌ای برای این کار داریم».

به نظر می‌رسد که باید به‌زودی منتظر باشیم تا مسؤولان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گزارشی از روند بررسی و پیگیری تخلفات ارائه دهند و راه‌های تخلف این چنینی را ببندند.

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 
true