مهم ترین های صفحه اخبار-در یکی از مدارس ابتدایی هیات امنایی منطقه 4 استان تهران اتفاق افتاد: گروکشی کارنامه و عدم تحویل آن به دلیل عدم پرداخت شهریه غیرقانونی - صفحه اخبار
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۴ تیر - ۱۳۹۹  
false
false

 

به  گزارش اختصاصی “سایت خبری تحلیلی صفحه اخبار “و با اتفاق پیش آمده برای فرزند صاحب امتیاز و مدیر مسوول این رسانه بنده سحر اسلام فر بر اساس رسالت رسانه ای خود باید مطالبی را اطلاع رسانی و یاد آور شوم تا شاید از طریق وزارت خانه آموزش و پرورش به این موضوع رسیدگی و دیگر شاهد برخوردهای غیر مسئولانه مدیران مدارس با اولیاء نباشیم و این روند تاثیر منفی بر رویکرد روحی و آموزشی دانش آموزان این مرز و بوم نگذارد.

با مراجعه برای دریافت کارنامه فرزندم در ترم اول با برخورد نامناسب مدیر روبرو شده و ایشان یاد آور شدند که باید شهریه در نظر گرفته را تسویه تا کارنامه فرزندتان به شما داده شود وگرنه در غیر اینصورت نه کارنامه این ترم و نه پایان ترم به فرزندتان داده نخواهد شد.

به گزارش مدیر مسئول سایت خبری صفحه اخبار بماند که این مدرسه هیات امنایی از نظر امکانات در سطح معمولی قرار دارد .

توصیه: بهتر نیست در این شرایط بحرانی اقتصادی آموزش و پرورش به جای آموزش به مدیران در دریافت شهریه ها غیرمتعارف غیر قانونی و برخوردهای ناشایست با توجه به قوانین موجود در قانون اساسی روش مسالمت و همراهی و همکاری با اولیاء و دانش آموزان را به آنها بیاموزد؟!

در ادامه گزارش به یادآوری قوانین و گزارشی می پردازیم که  یکی از مدیران وزارت خانه آموزش و پرورش به مواردی اشاره کرده و قانون را به خوبی تشریح ولی متاسفانه در عمل شاهد عکس اجرای آن هستیم باشد که این گزارش بر اطلاعات مدیران که برخوردهای ناشایست دارند بیفزاید تا دیگر شامل برخوردهای غیر انسانی نباشیم و اولیاء نیز به حقوق فرزندان خود آگاه شوند.

در اصل ۳۰ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران آمده است

 دولت‌ موظف‌ است‌ وسايل‌ آموزش‌ و پرورش‌ رايگان‌ را براي‌ همه‌ ملت‌ تا پايان‌ دوره‌ متوسطه‌ فراهم‌ سازد و وسايل‌ تحصيلات‌ عالي‌ را تا سر حد خودكفائي‌ كشور به‌طور رايگان‌ گسترش‌ دهد.

 

حقوق شهروندی را شاید بتوان در مصادیق مختلفی جستجو کرد که از جمله آنها آموزش رایگان به کودکان و نوجوانان تا رسیدن به دوره ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است، مساله ای که قانون اساسی نیز بر آن صحه گذاشته است

 

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برگرفته از آموزه ها و تعالیم دینی است که بر برقراری عدالت اجتماعی از هر نوعی تاکید دارد و حق آموزش رایگان و همگانی را برای شهروندان به رسمیت می شناسد

 

بدون شک می توان رسیدن به آگاهی و آموزش را از زمان پیامبران الهی و همچنین ذهن جستجوگر انسان برای داشتن سطحی اندک یا بالا از دانایی مورد کنکاش قرار داد که به تدریج در گذر زمان اشکال آن متفاوت شده و در هر زمان مفهومی به همراه داشته است

 

البته در تعالیم دینی طلب علم برای همگان امری مهم و واجب قلمداد شده و اهمیت دانش اندوزی و فراگیری علم به حدی است که مثال ها و اشعار بسیاری هم در این زمینه برای تاکید بیشتر چاشنی همه قوانین و دستورالعمل ها شده که می توان به این شعر اشاره کرد که ‘ز گهواره تا گور دانش بجوی’ و یا این حدیث معروف که ‘علم را طلب کنید حتی اگر در چین باشد.

 

اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی در بند دوم نیز به صراحت اعلام کرده که ‘دولت موظف است همه امکانات خود را در مورد آموزش و پرورش رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تعلیم آموزش عالی به کار برد.

 

همچنین اصل نوزدهم قانون اساسی ایران نیز اظهار داشته است: ‘مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ و نژاد و زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.’ و در اصل بیستم قانون اساسی نیز مقرر شده است که ‘همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برخوردارند

 

در اصل سی ام قانون نیز با تاکید بیشتر اعلام شده است که ‘دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خود کفایی کشور به صورت رایگان گسترش دهد

 

بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر ‘هر کس حق دارد که از آموزش و پرورش بهره مند شود. آموزش و پرورش لااقل تا حدودی که مربوط به تعلیمات ابتدایی و اساسی است باید رایگان باشد. آموزش ابتدایی اجباری است. آموزش حرفه ای باید عمومیت پیدا کند و آموزش عالی باید با شرایط تساوی کامل به روی همه باز باشد تا همه بنابه استعداد خود بتوانند از آن بهره مند شوند.’ و همچنین تاکید شده است که ‘پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش فرزندان خود نسبت به دیگران اولویت دارند

 

جمهوری اسلامی ایران نیز در سال ۱۳۵۴ مفاد میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را مورد تصویب و پذیرش قرار داد که در بند ۲ ماده ۱۳ میثاق مذکور به آموزش و پرورش رایگان و همگانی اشاره شده وکشورهای طرف این میثاق اذعان کرده اند که به منظور استیفای این حق آموزش و پرورش ابتدایی باید اجباری باشد و رایگان در دسترس عموم قرار گیرد، آموزش و پرورش متوسطه به اشکال مختلف آن از جمله آموزش و پرورش فنی و حرفه ای متوسطه باید تعمیم یابد و به تمامی وسایل مقتضی به ویژه به وسیله معمول کردن تدریجی آموزش و پرورش مجانی در دسترس عموم قرار گیرد و آموزش و پرورش عالی باید به تمامی وسایل مقتضی به ویژه به وسیله معمول کردن تدریجی آموزش و پرورش مجانی به تساوی کامل براساس استعداد هر فرد در دسترس عموم قرار گیرد

 

با گذر زمان و تغییر دیدگاه ها نسبت به روش های دسترسی به اطلاعات و کسب دانش، رایگان بودن آموزش کرد و غبار کهنگی گرفت.

 

در اصل سی‌ام قانون اساسی بر آموزش رایگان تا دوره‌ی متوسطه تأکید شده و در اصل ۴۳ آمده برای تأمین استقلال اقتصادی جامعه و ریشه‌کن کردن فقر نیازهایی چون مسکن، خوراک، پوشاک، بهداشت و آموزش و پرورش برآورده شود. از سوی دیگر در اصل ۴۴ که مربوط به خصوصی‌سازی است، نامی از آموزش‌ برده نشده است. پس دولت چطور می‌تواند با وجود این اصول دست به واگذاری بزند؟

 

http://sobhanehonline.com/fa/news/74735/%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D9%87%DB%8C%D8%A3%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D9%86%D9%85%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85%DB%8C

 

رای دیوان عدالت در مورد تعیین شهریه مدارس هیأت امنایی و نمونه مردمی : شماره دادنامه: ۴۳۹

موضوع رأی: ابطال بندهای ۳و۴ مصوبات جلسه ۱۸۰ – ۱۸/۵/۱۳۹۱ شورای آموزش و پرورش شهرستان اراک

 

طبق اصل ۳۰ قانون اساسی، تحصیل تا مقطع دیپلم، رایگان است، اما چند سالی است مدارس دولتی بابت ثبت‌نام و یا با عناوینی همچون «کمک به مدرسه»، مبالغی را از اولیای دانش‌آموزان بدون در نظر گرفتن اقتصاد خانواده‌ها و شرایط معیشتی‌شان طلب می‌کنند و به این ترتیب مخارج جانبی تحصیل هر روز افزایش می‌یابد، اما جالب آنکه آموزش و پرورش تا کنون قفل سکوت را نشکسته و یا برخی نسبت به گرفتن این پول‌های زور و بی‌حساب و کتاب، اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

 

شهریه های متفاوتی از دانش آموزان چه در مدارس دولتی، غیردولتی و هیات امنایی گرفته می شود که موجب اعتراض بسیاری از خانواده ها شده است. این موضوع نیازمند توجه ویژه مسئولان وزارت آموزش و پرورش است.

 

البته وزارت آموزش و پرورش با صدور و ابلاغ بخشنامه ای دریافت هرگونه وجه با عنوان شهریه یا عناوین مشابه از اولیای دانش آموزان مدارس هیات امنایی را ممنوع کرده است.
این بخشنامه بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال آئین نامه توسعه مشارکت های مردمی به شیوه مدیریت هیات امنایی در مدارس و استناد به ماهیت دولتی بودنِ مدارس هیات امنایی ابلاغ شده است.

 

مدارس اجازه گرفتن شهریه برای فعالیت های آموزشی و پرورشی ندارند

زهرا مظفر مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش نیز در پاسخ به خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش درباره شکایات اولیاء دانش آموزان از وضعیت ثبت نام و دریافت وجوه متفاوت از سوی مدارس به بهانه های مختلف از جمله کلاس های تقویتی و فوق برنامه گفت: نمی توانیم ادعا کنیم که با بیش از ۱۱۲ هزار مدرسه و ۱۴ میلیون دانش آموز ما عملکرد بدون اشکالی داشته باشیم.
وی اضافه کرد: تفسیر مدیران از بخشنامه ها و دستورالعمل ها متفاوت است و مشکلاتی که به مدارس عارض است سبب می شود که مدیران به شیوه های مختلف از اولیاء پول دریافت کنند ما برای اینکه اولیاء دانش آموزان بتوانند در کمال آرامش در تابستان به ثبت نام فرزندان خود برسند ۲ بخشنامه ارسال کرده ایم که در هنگام ثبت نام به جز وجه بیمه و کتاب، دریافت هرگونه وجهی بابت هر فعالیتی ممنوع است.
وی تاکید کرد: مگر در مدارس خاص مانند مدارس غیردولتی که آنها هم شهریه ثابت را می توانند دریافت کنند که حتی مدارس خاص مانند تیزهوشان، شاهد و غیردولتی آنها هم بابت فعالیت های آموزش و پرورشی در تابستان اجازه دریافت شهریه را ندارند.

وجه اختیاری هم الزامی نیست

مظفر ادامه داد: پس از بازگشایی مدارس در مهر، جلسه انجمن اولیاء و مربیان تشکیل می شود و نمایندگان انجمن اولیا در جلسه شورای مدرسه که نماینده انجمن، نماینده دبیران و عضو شورای دانش آموزی حضور دارند مبلغی را با عنوان وجه اختیاری تعیین می کنند و برای انجام فعالیت های آموزشی و پرورشی نیز با هماهنگی و تصمیم انجمن، مبلغی درنظر گرفته می شود که نام آن هم «وجه اختیاری» است و الزامی در کار نیست.
وی تاکید کرد: به اولیاء دانش آموزانی که تمکن مالی دارند و می توانند در این امر خیر و خداپسندانه به مدارس کمک کنند توصیه می کنیم که به صورت اختیاری کمک کنند البته در این زمینه هم هیچ الزامی وجود ندارد.

وجه دریافتی از اولیا با هر عنوان غیرقانونی است

مظفر درباره اینکه بیشترین شکایت اولیا از چه موضوعی بوده است، گفت: بیشترین موارد شکایت در مورد پول گرفتن از اولیاء دانش آموزان بوده است چون برخی از مدارس اقدام به دریافت شهریه بابت فعالیت های مختلف کرده اند، برای تهیه لباس فرم هم از روش قانونی استفاه نکرده و یا اینکه به هنگام دادن کارنامه از اولیاء وجوهی مطالبه کرده اند که همه اینها غیرقانونی است.
وی درباره نحوه ارسال شکایات اولیاء دانش آموزان به وزارت آموزش و پرورش نیز گفت: تا جایی که به وزارت آموزش و پرورش اطلاع رسانی شده است، از طریق حضوری و مکاتبات اداری این شکایات ارسال شده و یا از طریق سامانه الکترونیکی سامد و http://shekayat.medu.ir/ بوده است که اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش نظارت دارد و سامانه ها را روزانه رصد می کند.
وی با بیان اینکه اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش، شکایات را دریافت و پیگیری می  کند، اظهار داشت: با مناطق و استان ها و مدیران مدارس تماس گرفته و سعی کرده ام این مشکلات را حل کنیم و اگر احیانا وجهی از والدین دانش آموزان دریافت کرده اند، ملزم هستند که وجه را استرداد کنند.
مظفر با بیان اینکه وجوه به حساب اولیاء دانش آموزان واریز خواهد شد، تصریح کرد: با ارسال نامه و مکاتبات اداری از مدیران مدارس درخواست کرده ایم که حتما این اقدام را در سریع ترین زمان انجام دهند

وی درباره اینکه آیا آماری از شکایات والدین دانش آموزان وجود دارد؟ افزود: آمار شکایت متفاوت است، چون عناوین و موضوعات شکایت با هم فرق دارد اما جلساتی قبل از شروع ثبت نام با مدیران کل استان ها و مناطق و ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سراسر کشور برگزار شده تا این شکایات به حداقل برسد

مظفر خاطرنشان کرد: بیش از ۵۰ درصد مدارس از طریق بازرسان بازدید شده است به خاطر همین موضوع حجم و آمار شکایات از سال قبل پایین تر آمده و کاهش یافته است.

 

 

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 
true